School Boards

TitleZone
St. Albert Public School District No. 5565 2/3

Contact Information

ST. ALBERT PUBLIC SCHOOL DISTRICT NO. 5565
60 Sir Winston Churchill Avenue
St. Albert AB
T8N 0G4
Phone 1.780.460.3712 Fax 1.780.460.7686 Visit Website

Board

Glenys Edwards, Chair
Stanley Haroun, Vice-Chair
Kim Armstrong, Trustee
Cheryl Dumont, Trustee
Sheri Wright, Trustee
Kathy Yewchuk, Board Recording Secretary
Michael Brenneis, Secretary-Treasurer
Krimsen Sumners, Superintendent
Black Gold Regional Division No. 18 2/3

Contact Information

BLACK GOLD REGIONAL DIVISION NO 18
3Fl, 1101 - 5 Street
Nisku AB
T9E 7N3
Phone 1.780.955.6025 Fax 1.780.955.6050 Visit Website

Board

Barb Martinson, Chair
Esther Eckert, Vice-Chair
Shawna Ofstie, Trustee
Rebecca Eilander, Trustee
Robyn Steed, Trustee
Devonna Klaassen, Trustee
Sarah O'Gorman, Trustee
Norman Yanitski, Superintendent
Ruth Andres, Associate Superintendent, Business & Finance
Parkland School Division No. 70 2/3

Contact Information

PARKLAND SCHOOL DIVISION NO 70
4603 - 48 Street
Stony Plain AB
T7Z 2A8
Phone 1.780.963.4010 Fax 1.780.963.4169 Visit Website

Board

Eric Cameron, Chair
Lorraine Stewart, Vice-Chair
Sally Kucher-Johnson, Trustee
Paul McCann, Trustee
Darlene Clarke, Trustee
Anne Montgomery, Trustee
Ron Heinrichs, Trustee
Shauna Boyce, Superintendent
Scott McFadyen, Associate Superintendent Corporate Supports & Services
St. Thomas Aquinas RCS Regional Division No. 38 2/3

Contact Information

ST. THOMAS AQUINAS RCS REG DIV NO 38
4906 - 50 Avenue
Leduc AB
T9E 6W9
Phone 1.780.986.2500 Fax 1.780.986.8620 Visit Website

Board

Michelle Lamer, Chair
Henry Effon, Vice-Chair
Sandra Bannard, Trustee
Shaun Meaden, Trustee
Dan Svitich, Trustee
Donna Tugwood, Trustee
Liz Taylor-Sirois, Trustee
Ed Latka, Secretary-Treasurer
Charlie Bouchard, Superintendent (Acting)
Evergreen CSR Division No. 2 2/3

Contact Information

EVERGREEN CSR DIVISION NO 2
110, 381 Grove Drive
Spruce Grove AB
T7X 2Y9
Phone 1.780.962.5627 Fax 1.780.962.4664 Visit Website

Board

Ronald McKay, Chair
Margaret Cargill, Vice-Chair
Richard Yaceyko, Trustee
Jeri Wilson, Trustee
Anne Driver, Trustee
Caren Mueller, Trustee
Mel Malowany, Trustee
Natasha McBride, Trustee
Franco Maisano, Secretary-Treasurer
Cindi Vaselenak, Superintendent
Greater North Central Francophone ER No. 2 2/3

Contact Information

GREATER NORTH CENTRAL FRANCOPHONE ER NO 2
322, 8627 - 91 Street
Edmonton AB
T6C 3N1
Phone 1.780.468.6440 Fax 1.780.440.1631 Visit Website

Board

Nathalie Lachance, Chair
Steve Daigle, Vice-Chair
Ismail Osman-Hachi, Trustee
Robert Lessard, Superintendent
Fort McMurray Public School District No. 2833 2/3

Contact Information

FORT MCMURRAY SCHOOL DISTRICT NO 2833
231 Hardin Street
Fort McMurray AB
T9H 2G2
Phone 1.780.799.7900 Fax 1.780.743.2655 Visit Website

Board

Linda Mywaart, Chair
Angela Adams, Vice-Chair
Dan Rizzuto, Trustee
Tim O'Hara, Trustee
Solange Maher, Trustee
Jonathan Lambert, Trustee
Stephen Drover, Trustee
Doug Nicholls, Superintendent
Allan Kallal, Assoc. Supt. of Business & Finance
Buffalo Trail PS Regional Division No. 28 2/3

Contact Information

BUFFALO TRAIL REGIONAL DIVISION NO 28
1041 - 10A Street
Wainwright AB
T9W 2R4
Phone 1.780.842-6144 Fax 1.780.842.3255 Visit Website

Board

Darcy Eddleston, Chair
Lanie Parr, Vice-Chair
Jim King, Trustee
Rose Gorniak, Trustee
Barry Livingston, Trustee
Sheldon Archibald, Trustee
Stephanie Spornitz, Trustee
Bruce Marriott, Trustee
Marie Isaman, Trustee
Faye Dunne, Board Secretary
Bob Brown, Secretary-Treasurer
Bob Allen, Superintendent
Fort McMurray RCSSD No. 32 2/3

Contact Information

FORT MCMURRAY RCSSD NO 32
9809 Main Street
Fort McMurray AB
T9H 1T7
Phone 1.780.799.5700 Fax 1.780.799.5706 Visit Website

Board

Paula Galenzoski, Chair
Robert Yaro, Vice-Chair
Anthony Hoffman, Trustee
Cathie Langmead, Trustee
Keith McGrath, Trustee
George McGuigan, Superintendent
Francois Gagnon, Associate Superintendent (Business & Finance)
East Central Alberta CSSR Division No. 16 2/3

Contact Information

EAST CENTRAL ALBERTA CSSR DIVISION NO. 16
1018 - 1 Avenue
Wainwright AB
T9W 1G9
Phone 1.780.842.3992 Fax 1.780.842.5322 Visit Website

Board

Debra Klein, Chair
Greg Ibach, Vice-Chair
Malachy Young, Trustee
Harry Loonen, Trustee
Robert Nichols, Trustee
Alan Rogan, Trustee
Jim Sanson, Trustee
Duane Austin, Trustee
Mary Ann Threinen, Secretary-Treasurer
Charlie McCormack, Superintendent
East Central Francophone Education Region No. 3 2/3

Contact Information

EAST CENTRAL FRANCOPHONE ED REGION NO 3
CP 249, 4617-50 Avenue
St. Paul AB
T0A 3A0
Phone 1.780.645.3888 Fax 1.780.645.2045 Visit Website

Board

Sonya Vincent, Trustee
Henri Lemire, Acting Superintendent
Isabelle Poulin, Treasurer
Elk Island PS Regional Division No. 14 2/3

Contact Information

ELK ISLAND PS REGIONAL DIVISION NO 14
683 Wye Road
Sherwood Park AB
T8B 1N2
Phone 1.780.464.3477 Fax 1.780.417.8275 Visit Website

Board

Trina Boymook, Chair
Heather Wall, Vice-Chair
Randy Footz, Trustee
Colleen Holowaychuk, Trustee
Don Irwin, Trustee
Harvey Stadnick, Trustee
Skip Gordon, Trustee
Annette Hubick, Trustee
Jim Seutter, Trustee
Candace Cole, Secretary-Treasurer
Mark Liguori, Superintendent
Edmonton Catholic Separate School District No. 7 2/3

Contact Information

EDMONTON CATHOLIC SEPARATE SCHOOL DISTRICT NO 7
9807 - 106 Street
Edmonton AB
T5K 1C2
Phone 1.780.441.6002 Fax 1.780.423.6739 Visit Website

Board

Laura Thibert, Chair
Sandra Palazzo, Vice-Chair
Alene Mutala, Trustee
Debbie Engel, Trustee
Carla Smiley, Trustee
Lisa Turchansky, Trustee
Terry Harris, Trustee
Andrea Klotz, Corporate Secretary
Joan Carr, Superintendent
James Grattan, Treasurer
Edmonton School District No. 7 2/3

Contact Information

EDMONTON SCHOOL DISTRICT NO 7
Centre for Education One Kingsway
Edmonton AB
T5H 4G9
Phone 1.780.429.8000 Fax 1.780.429.8383 Visit Website

Board

Michelle Draper, Chair
Bridget Stirling, Vice-Chair
Michael Janz, Trustee
Cheryl Johner, Trustee
Trisha Estabrooks, Trustee
Shelagh Dunn, Trustee
Nathan Ip, Trustee
Sherry Adams, Trustee
Ken Gibson, Trustee
Darrel Robertson, Superintendent
Todd Burnstad, Chief Financial Officer
Elk Island CS Regional Division No. 41 2/3

Contact Information

ELK ISLAND CS REGIONAL DIVISION NO. 41
160 Festival Way
Sherwood Park AB
T8A 5Z2
Phone 1.780.467.8896 Fax 1.780.467.5469 Visit Website

Board

Ted Paszek, Chair
Michelle Szott, Vice-Chair
Justine Wright, Trustee
Le-Ann Ewaskiw, Trustee
Ron Baier, Trustee
Teresa Lynn Makowecki, Trustee
Jean Boisvert, Trustee
Ryan Stierman, Secretary-Treasurer
Shawn Haggarty, Acting Superintendent
Living Waters Catholic Regional Division No. 42 2/3

Contact Information

LIVING WATERS CRD NO 42
Box 1949
Whitecourt AB
T7S 1P6
Phone 1.780.778.5666 Fax 1.780.778.2727 Visit Website

Board

Dana Kentner, Chair
Gemma Christie, Vice-Chair
Irene Sawyer, Trustee
Tammy Kennedy, Trustee
Darrell Ghostkeeper, Trustee
Florence Gladue, Trustee
Jo-Anne Lanctot, Superintendent
Bryan Turner, Corporate Treasurer
Yellowknife Education District No. 1 2/3

Contact Information

YELLOWKNIFE EDUCATION DISTRICT NO 1
Box 788
Yellowknife NT
X1A 2N6
Phone 1.867.766.5050 Fax 1.867.873.5051 Visit Website

Board

John Stephenson, Chair
Tina Drew, Vice-Chair
Satish Garikaparthi, Trustee
Jay Butler, Trustee
Terry Brookes, Trustee
Rajiv Rawat, Trustee
Al McDonald, Trustee
Metro Huculak, Superintendent
Tram Do, Director of Corporate Services
Aspen View Public School Division No. 78 2/3

Contact Information

ASPEN VIEW PUBLIC SCHOOL DIVISION NO 78
3600 - 48 Avenue
Athabasca AB
T9S 1M8
Phone 1.780.675.7080 Fax 1.780.675.3660 Visit Website

Board

Dennis MacNeil, Chair
Candyce Nikipelo, Vice-Chair
Nancy Sand, Trustee
Anne Karczmarczyk, Trustee
April Bauer, Trustee
Thomas Mykytiuk, Trustee
Donna Cherniwchan, Trustee
Amber Oko, Secretary-Treasurer
Neil O'Shea, Superintendent
Grande Yellowhead Public School Division No. 77 2/3

Contact Information

GRANDE YELLOWHEAD PUBLIC SCHOOL DIVISION NO 77
3656 - 1 Avenue
Edson AB
T7E 1S8
Phone 1.780.723.4471 Fax 1.780. 723.2414 Visit Website

Board

Brenda Rosadiuk, Chair
Joan Zaporosky, Vice-Chair
Shirley Caputo, Trustee
Dale Karpluk, Trustee
Ellen Aust, Trustee
Fiona Fowler, Trustee
Ken Fate, Trustee
Carolyn Lewis, Superintendent
Cindy Wang, Assistant Superintendent, Business Services
Lakeland RCSSD No. 150 2/3

Contact Information

LAKELAND RCSSD NO 150
4810 - 46 Street
Bonnyville AB
T9N 2R2
Phone 1.780.826.3764 Fax 1.780.826.7576 Visit Website

Board

Mary Anne Penner, Chair
Diane Bauer, Vice-Chair
Margaret Borders, Trustee
Vincent MacDonald, Trustee
Vicky Lefebvre, Trustee
Laurent Gamache, Trustee
Colette Zahar, Trustee
Sylvia Slowski, Secretary-Treasurer
Joe Arruda, Superintendent
Greater St. Albert RCSSD No. 734 2/3

Contact Information

GREATER ST. ALBERT RCSSD NO 734
6 St. Vital Avenue
St. Albert AB
T8N 1K2
Phone 1.780.459.7711 Fax 1.780.458.3213 Visit Website

Board

Joe Becigneul, Chair
Cathy Proulx, Trustee
Serena Shaw, Trustee
Noreen Radford, Trustee
Joan Crockett, Trustee
Greg Schell, Trustee
Deborah Schlag, Secretary-Treasurer
David Keohane, Superintendent
Lloydminster RCSSD No. 89 2/3

Contact Information

LLOYDMINSTER RCSSD NO 89
6611B - 39 Street
Lloydminster AB
T9V 2Z4
Phone 1.780.808.8585 Fax 1.780.808.8787 Visit Website

Board

Paula Scott, Chair
Michelle Rusteika, Vice-Chair
Erin MacDuff, Trustee
Calvin Fendelet, Trustee
Laurie Makichuk, Trustee
Christopher Carnell, Trustee
Jill Wytrykusz, Trustee
Melanie Stelmaschuk, Chief Financial Officer
Nigel McCarthy, Director of Education
Lloydminster Public School Division 2/3

Contact Information

LLOYDMINSTER PUBLIC SCHOOL DIVISION
5017 - 46 Street
Lloydminster AB
T9V 1R4
Phone 1.780.875.5541 Fax 1.780.875.7829 Visit Website

Board

David Thompson, Chair
Karoline Kennedy, Vice-Chair
Allan Park, Trustee
Chrissy Gee, Trustee
Joy Wareham, Trustee
Eric Bloch-Hansen, Trustee
Cathy Cornet, Trustee
Matthew Read, Chief Financial Officer
Todd Robinson, Director of Education
Northwest Francophone Education Region No. 1 1

Contact Information

NORTHWEST FRANCOPHONE ED REGION NO 1
4 Rue Bouchard, CP 1220
St. Isidore AB
T0H 3B0
Phone 1.780.624.8855 Fax 1.780.624.8554 Visit Website

Board

Sylvianne Maisonneuve, Chair
Roger Tremblay, Vice-Chair
Colin Gagnon, Trustee
Madeleine Fortin-Bergeron, Trustee
Rachelle Bergeron, Corporate Secretary
Brigitte Kropielnicki, Superintendent
Josea Gagnon, Treasurer, Director of Operations
Northland School Division No. 61 1

Contact Information

NORTHLAND SCHOOL DIVISION NO 61
Bag 1400
Peace River AB
T8S 1V2
Phone 1.780.624.2060 Fax 1.780.624.5914 Visit Website

Board

Maddy Daniels, Chair
Randy Anderson, Vice-Chair
Jules Nokohoo, Trustee
Cathy Wanyandie, Trustee
Silas Yellowknee, Trustee
Robin Guild, Trustee
Loretta Gladue, Trustee
Rubi-Helen Shirley, Trustee
Louis Cardinal, Trustee
Jesse Lamouche, Trustee
Karen Telford, Trustee
Trudy Rasmuson, Secretary-Treasurer
Gord Atkinson, Superintendent
Grande Prairie RCSSD No. 28 1

Contact Information

GRANDE PRAIRIE RCSSD NO 28
9902 - 101 Street
Grande Prairie AB
T8V 2P4
Phone 1.780.532.3013 Fax 1.780.532.3430 Visit Website

Board

Michael Ouellette, Chair
Alyeska Silvester-Degen, Vice-Chair
Jamie Schoorlemmer, Trustee
Michelle Boisvert, Trustee
Michael Popek, Trustee
Jody Fingerhut, Trustee
Jennifer Adams-Hessel, Trustee
Chelsea Nestibo, Secretary-Treasurer
Karl Germann, Superintendent
High Prairie School Division No. 48 1

Contact Information

HIGH PRAIRIE SCHOOL DIVISION NO 48
Box 870
High Prairie AB
T0G 1E0
Phone 1.780.523.3337 Fax 1.780.523.4639 Visit Website

Board

Tammy Henkel, Chair
Lorrie Shelp, Trustee
Lynn Skrepnek, Trustee
Karin Scholl, Trustee
Ali Mouallem, Trustee
Joyce Dvornek, Trustee
Raymonde Lussier, Secretary Treasurer
Laura Poloz, Superintendent
Grande Prairie Public School District No. 2357 1

Contact Information

GRANDE PRAIRIE PUBLIC SD NO 2357
10127 - 120 Avenue
Grande Prairie AB
T8V 8H8
Phone 1.780.532.4491 Fax 1.780.539.4265 Visit Website

Board

John Lehners, Chair
Joan Nellis, Vice-Chair
Lesley Craig, Trustee
Paulette Kurylo, Trustee
Rob Martin, Trustee
Andre Ouellette, Trustee
Lynn Driedger, Trustee
Sandy McDonald, Superintendent
Norm Guindon, Associate Superintendent, Business Services
Holy Family Catholic Regional Division No. 37 1

Contact Information

HOLY FAMILY CATHOLIC REGIONAL DIVISION NO 37
10307 - 99 Street
Peace River AB
T8S 1K1
Phone 1.780.624.3956 Fax 1.780.624.1154 Visit Website

Board

Kelly Whalen, Chair
Gary Fisher, Vice-Chair
Brian Hill, Trustee
John-Michael Pozniak, Trustee
John Kuran, Trustee
Margaret Michaud, Trustee
Carmelle Lizee, Trustee
Betty Turpin, Superintendent
Larry Connolly, Assistant Superintendent of Business Services
Aimee Hirtle, Corporate-Treasurer
Peace Wapiti School Division No. 76 1

Contact Information

PEACE WAPITI SCHOOL DIVISION NO 76
8611A - 108 Street
Grande Prairie AB
T8V 4C5
Phone 1.780.532.8133 Fax 1.780.532.4234 Visit Website

Board

Dana McIntosh, Chair
Stefanie Clarke, Vice-Chair
Dale Crane, Trustee
Kim Moodie, Trustee
Lori Grant, Trustee
Wendy Kelm, Trustee
Robert Knull, Trustee
Kari Scheers, Trustee
Sharilyn Anderson, Trustee
Ralph Paquin, Secretary-Treasurer
Bob Stewart, Superintendent
Fort Vermilion School Division No. 52 1

Contact Information

FORT VERMILION SCHOOL DIVISION NO 52
Bag 1
Fort Vermilion AB
T0H 1N0
Phone 1.780.927.3766 Fax 1.780.927.4625 Visit Website

Board

Clark McAskile, Chair
Timothy Driedger, Vice-Chair
Linda Kowal, Trustee
Leah Lizotte, Trustee
Marc Beland, Trustee
Henry Goertzen, Trustee
John Zacharias, Trustee
Jesse Darling, Trustee
Norman Buhler, Secretary-Treasurer
Michael McMann, Superintendent
Peace River School Division No. 10 1

Contact Information

PEACE RIVER SCHOOL DIVISION NO 10
10018 - 101 Street
Peace River AB
T8S 2A5
Phone 1.780.624.3601 Fax 1.780.624.5941 Visit Website

Board

Darren Kuester, Chair
Delainah Velichka, Vice-Chair
Crystal Owens, Trustee
Lori Leitch, Trustee
Christopher Schneider, Trustee
Frederick Churchman, Trustee
Robyn Robertson, Trustee
Rhonda Freeman, Secretary-Treasurer
Paul Bennett, Superintendent
Lethbridge School District No. 51 6

Contact Information

LETHBRIDGE SCHOOL DISTRICT NO 51
433 - 15 Street South
Lethbridge AB
T1J 2Z5
Phone 1.403.380.5301 Fax 1.403.320.9117 Visit Website

Board

Clark Bosch, Chair
Jan Foster, Vice-Chair
Doug James, Trustee
Christine Light, Trustee
Lola Major, Trustee
Tyler Demers, Trustee
Donna Hunt, Trustee
Cheryl Gilmore, Superintendent
Christine Lee, Associate Superintendent, Business Affairs
Grasslands Regional Division No. 6 6

Contact Information

GRASSLANDS REGIONAL DIVISION NO 6
745 - 2nd Avenue East
Brooks AB
T1R 1L2
Phone 1.403.793.6700 Fax 1.403.362.8225 Visit Website

Board

Jody Trembecki, Chair
Shaun Roth, Vice-Chair
Melanie Chapman, Trustee
Kathleen Jacobson, Trustee
Melanie Reed-Zukowski, Trustee
Pat Connor, Trustee
Rhian Schroeder, Secretary-Treasurer
Scott Brandt, Superintendent
Holy Spirit RCS Regional Division No. 4 6

Contact Information

HOLY SPIRIT RCS REGIONAL DIVISION NO 4
620 - 12 B Street North
Lethbridge AB
T1H 2L7
Phone 1.403.327.9555 Fax 1.403.327.9595 Visit Website

Board

Judy Lane, Chair
Bob Spitzig, Vice-Chair
Ken Tratch, Trustee
Bryan Kranzler, Trustee
Frances Cote, Trustee
Danny Ponjavic, Trustee
Keith McDonald, Trustee
Phil Mack, Trustee
Pat Bremner, Trustee
Lisa Palmarin, Secretary-Treasurer
Christopher Smeaton, Superintendent
Livingstone Range School Division No. 68 6

Contact Information

LIVINGSTONE RANGE SCHOOL DIVISION NO 68
Box 1810
Fort Macleod AB
T0L 0Z0
Phone 1.403.625.3356 Fax 1.403.553.0370 Visit Website

Board

Brad Toone, Chair
Lori Hodges, Vice-Chair
John McKee, Trustee
Clara Yagos, Trustee
Gregory Long, Trustee
Lacey Poytress, Trustee
Jim Burdett, Trustee
Jeff Perry, Secretary-Treasurer
Darryl Seguin, Superintendent
Westwind School Division No. 74 6

Contact Information

WESTWIND SCHOOL DIVISION NO 74
Box 10
Cardston AB
T0K 0K0
Phone 1.403.653.4991 Fax 1.403.653.4641 Visit Website

Board

Jim Ralph, Chair
Douglas Smith, Vice-Chair
Rod Wendorff, Trustee
Peggy Blackmore, Trustee
Joshua Smith, Trustee
Anna-Joyce Frank, Trustee
Ross Blackmer, Trustee
Jessica Payne, Trustee
Patricia Beazer, Trustee
Ken Sommerfeldt, Superintendent
Peter Wright, Director of Finance
Prairie Rose School Division No. 8 6

Contact Information

PRAIRIE ROSE REGIONAL DIVISION NO 8
918 - 2 Avenue
Dunmore AB
T1B 0K3
Phone 1.403.527.5516 Fax 1.403.528.2264 Visit Website

Board

Stuart Angle, Chair
Cathy Hogg, Vice-Chair
Arnold Frank, Trustee
Lois Bedwell, Trustee
Pam Cursons, Trustee
Stacy Hammel, Trustee
Graeme Dennis, Trustee
Lucille Hertz, Trustee
Ryan Boser, Secretary-Treasurer
Roger Clarke, Superintendent
Palliser Regional Division No. 26 6

Contact Information

PALLISER REGIONAL DIVISION NO 26
101, 3305 - 18 Avenue N
Lethbridge AB
T1H 5S1
Phone 1.403.328.4111 Fax 1.403.380.6890 Visit Website

Board

Robert Strauss, Chair
Debbie Laturnus, Vice-Chair
Kristine Cassie, Trustee
Don Boras, Trustee
Lorelei Bexte, Trustee
Sharon Rutledge, Trustee
Dexter Durfey, Secretary-Treasurer
Dave Driscoll, Superintendent
Medicine Hat Catholic Board of Education No. 20 6

Contact Information

MEDICINE HAT CATHOLIC BOARD OF EDUCATION NO 20
1251 - 1 Avenue SW
Medicine Hat AB
T1A 8B4
Phone 1.403.527.2292 Fax 1.403.529.0917 Visit Website

Board

Dick Mastel, Chair
Robert Risling, Vice-Chair
Kathy Glasgo, Trustee
David Leahy, Trustee
Peter Grad, Trustee
Greg MacPherson, Secretary-Treasurer
Joe Colistro, Superintendent
Medicine Hat Public School District No. 76 6

Contact Information

MEDICINE HAT PUBLIC SD NO 76
601 - 1 Avenue SW
Medicine Hat AB
T1A 4Y7
Phone 1.403.528.6700 Fax 1.403.529.5339 Visit Website

Board

Rick Massini, Chair
Catherine Wilson-Fraser, Vice-Chair
Deborah Forbes, Trustee
Celina Symmonds, Trustee
Carolyn Freeman, Trustee
Jerry Labossiere, Secretary-Treasurer
Mark Davidson, Superintendent
Horizon School Division No. 67 6

Contact Information

HORIZON SCHOOL DIVISION NO 67
6302 - 56 Street
Taber AB
T1G 1Z9
Phone 1.403.223.3547 Fax 1.403.223.2999 Visit Website

Board

Marie Logan, Chair
Bruce Francis, Vice-Chair
Christa Runka, Trustee
Derek Baron, Trustee
Blair Lowry, Trustee
Jennifer Crowson, Trustee
Derick Anderson, Trustee
Wilco Tymensen, Superintendent
Phil Johansen, Associate Superintendent of Finance & Operations
Southern Francophone Education Region No. 4 5

Contact Information

SOUTHERN FRANCOPHONE EDUCATION REGION NO 4
230 - 6940 Fisher Road SE
Calgary AB
T2H 0W3
Phone 1.403.686.6998 Fax 1.403.686.2914 Visit Website

Board

Paul Bourassa, Chair
Marco Bergeron, Trustee
Louis Arseneault, Trustee
Natalie Ross, Trustee
Daniel Therrien, Superintendent
Lyne Bacon, Assistant Superintendent
Isabelle Desbiens, Corporate Treasurer
Rocky View Schools 5

Contact Information

ROCKY VIEW SCHOOLS
2651 Chinook Winds Drive
Airdrie AB
T4B 0B4
Phone 1.403.945.4000 Fax 1.403.945.4011 Visit Website

Board

Todd Brand, Chair
Fiona Gilbert, Vice-Chair
Shali Baziuk, Trustee
Jim Forrest, Trustee
Melyssa Bowen, Trustee
Patty Sproule, Trustee
Judi Hunter, Trustee
Norma Lang, Trustee
Larry Paul, Secretary-Treasurer
Greg Luterbach, Superintendent
Foothills School Division No. 38 5

Contact Information

FOOTHILLS SCHOOL DIVISION NO 38
Box 5700
High River AB
T1V 1M7
Phone 1.403.652.3001 Fax 1.403.652.4204 Visit Website

Board

Larry Albrecht, Chair
Theresa Letendre, Vice-Chair
William Young, Trustee
Jennifer Kristiansen, Trustee
Sharon Nichols, Trustee
Pam Rannelli, Acting Superintendent
Drew Chipman, Assistant Superintendent, Corporate Services
Golden Hills School Division No. 75 5

Contact Information

GOLDEN HILLS SCHOOL DIVISION NO 75
435A Highway No. 1
Strathmore AB
T1P 1J4
Phone 1.403.934.5121 Fax 1.403.934.5125 Visit Website

Board

Laurie Huntley, Chair
Barry Kletke, Vice-Chair
Jennifer Mertz, Trustee
James Northcott, Trustee
Justin Bolin, Trustee
Robert Pirie, Trustee
Tahra Sabir, Secretary-Treasurer
Bevan Daverne, Superintendent
Calgary RCSSD No. 1 5

Contact Information

CALGARY RCSSD NO 1
1000 - 5 Avenue SW
Calgary AB
T2P 4T9
Phone 1.403.500.2000 Fax 1.403.500.2919 Visit Website

Board

Mary Martin, Chair
Myra D'Souza, Vice-Chair
Lory Iovinelli, Trustee
Cathie Williams, Trustee
Cheryl Low, Trustee
Linda Wellman, Trustee
Pamela Rath, Trustee
John Deausy, Secretary-Treasurer
Gary Strother, Chief Superintendent
Prairie Land Regional Division No. 25 5

Contact Information

PRAIRIE LAND REGIONAL DIVISION NO 25
Box 670
Hanna AB
T0J 1P0
Phone 1.403.854.4481 Fax 1.403.854.2803 Visit Website

Board

Holli Smith, Chair
Marsha Tkach, Vice-Chair
Tammy Burns, Trustee
Lindsay Bond, Trustee
Shauna Davies, Trustee
Barry Davis, Trustee
Gwen Hampton, Trustee
Shandele Battle, Trustee
Sharon Orum, Secretary-Treasurer
Cam McKeage, Superintendent
Canadian Rockies Regional Division No. 12 5

Contact Information

CANADIAN ROCKIES REGIONAL DIVISION NO 12
618 - 7th Avenue
Canmore AB
T1W 2H5
Phone 1.403.609.6072 Fax 1.403.609.6071 Visit Website

Board

Carol Picard, Chair
Arlene Rheaume, Vice-Chair
Luke Sunderland, Trustee
Jen Smith, Trustee
Scott Rowed, Trustee
Mike Guindon, Secretary-Treasurer
Christopher MacPhee, Superintendent
Christ the Redeemer CS Regional Division No. 3 5

Contact Information

CHRIST THE REDEEMER CS REG DIV NO 3
1 McRae Street, Box 1318
Okotoks AB
T1S 1B3
Phone 1.403.938.2659 Fax 1.403.938.4575 Visit Website

Board

Ron Schreiber, Chair
Joanne Van Donzel, Vice-Chair
Harry Salm, Trustee
Andrea Keenan, Trustee
John de Jong, Trustee
Michelle Rude-Volk, Trustee
Mark Chung, Trustee
Vijay Domingo, Trustee
Scott Morrison, Superintendent
Michael Kilcommons, Associate Superintendent of Corporate Services
Calgary Board of Education 5

Contact Information

CALGARY BOARD OF EDUCATION
1221 - 8 Street SW
Calgary AB
T2R 0L4
Phone 1.403.817.7933 Fax 1.403.294.8282 Visit Website

Board

Trina Hurdman, Chair
Marilyn Dennis, Vice-Chair
Richard Hehr, Trustee
Althea Adams, Trustee
Lisa Davis, Trustee
Julie Hrdlicka, Trustee
Mike Bradshaw, Trustee
Kelly Ann Fenney, Corporate Secretary
Bradley Grundy, Superintendent, Chief Financial Officer, Corporate Treasurer
Christopher Usih, Superintendent
Red Deer Public Schools 4

Contact Information

RED DEER PUBLIC SCHOOL DISTRICT NO 104
4747 - 53 Street
Red Deer AB
T4N 2E6
Phone 1.403.343.1405 Fax 1.403.347.8190 Visit Website

Board

Bev Manning, Chair
Cathy Peacocke, Vice-Chair
Nicole Buchanan, Trustee
Bill Christie, Trustee
Laurette Woodward, Trustee
Bill Stuebing, Trustee
Dianne Macaulay, Trustee
Bruce Buruma, Corporate Secretary & Director of Community Relations
Stu Henry, Superintendent
Colin Cairney, Corporate Treasurer
Red Deer Catholic Regional Division No. 39 4

Contact Information

RED DEER CATHOLIC REGIONAL DIVISION NO 39
5210 - 61 Street
Red Deer AB
T4N 6N8
Phone 1.403.343.1055 Fax 1.403.347.6410 Visit Website

Board

Anne Marie Watson, Chair
Adriana LaGrange, Vice-Chair
Dorraine Lonsdale, Trustee
Sharla Heistad, Trustee
Murray Hollman, Trustee
Cynthia Leyson, Trustee
Kim Pasula, Trustee
Rod Steeves, Secretary-Treasurer
Paul Mason, Superintendent
Chinook's Edge School Division No. 73 4

Contact Information

CHINOOK'S EDGE SCHOOL DIVISION NO 73
4904 - 50 Street
Innisfail AB
T4G 1W4
Phone 1.403.227.7070 Fax 1.403.227.3652 Visit Website

Board

Colleen Butler, Chair
Holly Bilton, Vice-Chair
Melissa Copley, Trustee
Sherry Cooper, Trustee
Joe-Anne Knispel-Matejka, Trustee
Gord Kerr, Trustee
Trudy James, Trustee
Allan Tarnoczi, Trustee
Connie Huelsman, Trustee
Kurt Sacher, Superintendent of Schools/CEO
Shawn Russell, Associate Superintendent Corporate Services
Battle River Regional Division No. 31 4

Contact Information

BATTLE RIVER REGIONAL DIVISION NO 31
5402 - 48A Avenue
Camrose AB
T4V 0L3
Phone 1.780.672.6131 Fax 1.780.672.6137 Visit Website

Board

Norm Erickson, Chair
Karen Belich, Vice-Chair
Valerie Sims, Trustee
Kendall Severson, Trustee
Lyle Albrecht, Trustee
Laurie Skori, Trustee
Jeffrey Kimball, Trustee
Zsuzsanna Hemperger, Trustee
Rita Marler, Superintendent
Imogene Walsh, Assistant Superintendent Business
Wild Rose School Division No. 66 4

Contact Information

WILD ROSE SCHOOL DIVISION NO 66
4912 - 43 Street
Rocky Mountain House AB
T4T 1P4
Phone 1.403.845.3376 Fax 1.403.845.4287 Visit Website

Board

Russ Hickman, Chair
Heidi Hetheringon, Vice-Chair
Daryl Scott, Trustee
Gary Thompson, Trustee
Julie Andrew, Trustee
Mae Tryon, Trustee
Ama Urbinsky, Secretary-Treasurer
Brad Volkman, Superintendent
Wetaskiwin Regional Division No. 11 4

Contact Information

WETASKIWIN REGIONAL DIVISION NO 11
5515 - 47A Avenue
Wetaskiwin AB
T9A 3S3
Phone 1.780.352.6018 Fax 1.780.352.7886 Visit Website

Board

Barb Johnson, Chair
Lynn Ware, Vice-Chair
Jane Pettifor, Trustee
Karen Becker, Trustee
Rhonda Peters, Trustee
Randy Ermineskin, Trustee
Leanne Axelson, Trustee
David Gursky, Trustee
Terry Pearson, Superintendent
Sherri Senger, Associate Superintendent, Business
Wolf Creek School Division No. 72 4

Contact Information

WOLF CREEK SCHOOL DIVISION NO 72
6000 Highway 2A
Ponoka AB
T4J 1P6
Phone 1.403.783.3473 Fax 1.403.783.3483 Visit Website

Board

Pamela Hansen, Chair
Luci Henry, Vice-Chair
Kelly Lowry, Trustee
Trudy Bratland, Trustee
Brent Buchanan, Trustee
Lorrie Jess, Trustee
Roger Hall, Secretary-Treasurer
Jayson Lovell, Superintendent
Clearview School Division No. 71 4

Contact Information

CLEARVIEW SCHOOL DIVISION NO 71
Box 1720
Stettler AB
T0C 2L0
Phone 1.403.742.3331 Fax 1.403.742.1388 Visit Website

Board

Greg Hayden, Chair
Guy Neitz, Vice-Chair
John Schofer, Trustee
Erika Grice, Trustee
Ken Checkel, Trustee
Rebecca Scott, Trustee
Kimberly Smyth, Trustee
Peter Barron, Superintendent
Peter Neale, Associate Superintendent, Business and Finance
Northern Lights School Division No. 69 2/3

Contact Information

NORTHERN LIGHTS SCHOOL DIVISION NO 69
6005 - 50 Avenue
Bonnyville AB
T9N 2L4
Phone 1.780.826.3145 Fax 1.780.826.4600 Visit Website

Board

Arlene Hrynyk, Chair
Michael Topylki, Vice-Chair
Lorne Kaban, Trustee
Garry Kissel, Trustee
Karen Packard, Trustee
Mandi Skogen, Trustee
Ron Young, Trustee
Maurice Richard, Trustee
Debra Lozinski, Trustee
Paula Elock, Secretary-Treasurer
Rick Cusson, Superintendent
Yellowknife Catholic Schools 2/3

Contact Information

YELLOWKNIFE CATHOLIC SCHOOLS
Box 1830
Yellowknife NT
X1A 2P4
Phone 1.867.766.7400 Fax 1.867.766.7401 Visit Website

Board

Miles Welsh, Chair
Erin Currie, Vice-Chair
Revi Lau-a, Trustee
Steven Voytilla, Trustee
Candace Meadus, Trustee
Tina Schauerte, Trustee
Lori MacMillan Gallant, Trustee
Claudia Parker, Superintendent
Janet Toner, Assistant Superintendent Business
Northern Gateway Regional Division No. 10 2/3

Contact Information

NORTHERN GATEWAY REGIONAL DIVISION NO 10
Box 840
Whitecourt AB
T7S 1N8
Phone 1.780.778.2800 Fax 1.780.778.6719 Visit Website

Board

Judy Muir, Chair
Barb Maddigan, Vice-Chair
Diane Hagman, Trustee
Sherry Jeffreys, Trustee
Linda Wigton, Trustee
Ethan Thesen, Trustee
Anita Portsmouth, Trustee
Gerry Steinke, Trustee
Sarah Healy, Trustee
Kevin Andrea, Superintendent
Sturgeon School Division No. 24 2/3

Contact Information

STURGEON SCHOOL DIVISION NO 24
9820 - 104 Street
Morinville AB
T8R 1L8
Phone 1.780.939.4341 Fax 1.780.939.5520 Visit Website

Board

Terry Jewel, Chair
Tasha Oatway-McLay, Vice-Chair
Liz Kohle, Trustee
Janine Pequin, Trustee
Misty Featherley, Trustee
Joe Dwyer, Trustee
Iva Paulik, Secretary-Treasurer
Mary Lynne Campbell, Superintendent
St. Paul Education Regional Division No. 1 2/3

Contact Information

ST. PAUL EDUCATION REGIONAL DIVISION NO 1
4313 - 48 Avenue
St. Paul AB
T0A 3A3
Phone 1.780.645.3323 Fax 1.780.645.5789 Visit Website

Board

Heather Starosielski, Chair
Deb Pederson, Vice-Chair
Rhonda Lafrance, Trustee
Justin Anderson, Trustee
Dwight Wiebe, Trustee
Ruven Rajoo, Trustee
Lorne Young, Trustee
Jean Champagne, Secretary-Treasurer
Glen Brodziak, Superintendent
Pembina Hills Regional Division No. 7 2/3

Contact Information

PEMBINA HILLS REGIONAL DIVISION NO 7
5310 - 49 Street
Barrhead AB
T7N 1P3
Phone 1.780.674.8500 Fax 1.780.674.3262 Visit Website

Board

Jennifer Tuininga, Chair
Wendy Scinski, Vice-Chair
Kerry McElroy, Trustee
Judy Lefebvre, Trustee
Nancy Keough, Trustee
Jackie Comeau, Trustee
Jackie Carson, Trustee
Tracy Meunier, Secretary-Treasurer
David Garbutt, Superintendent